piątek, 4 marca 2016

CZY SZYBA PRZY WYBORZE OKIEN MA ZNACZENIE?

Przygotowując się do etapu inwestycji, w którym wybieramy stolarkę okienną i drzwiową zaczynają nas nurtować różne pytania. Aby nie pozostały bez odpowiedzi i stolarka spełniała nasze oczekiwania warto posiadać fachową wiedzę.

Nim zaczniemy punkt po punkcie zajmować się naszym głównym tematem zobaczmy jak zaczęła się historia szkła, bez którego nie było by szyb i docelowo okien.

HISTORIA

Według ustaleń archeologów najstarsze ślady użytkowania szkła pochodzą sprzed 3500 lat. Pierwsze udoskonalone płaskie szyby okienne pojawiły się w XIV wieku. Proces był bardzo skomplikowany, przez co był to towar dostępny tylko dla nielicznych. XIX wiek to unowocześnienie metody prasowania szkła, co umożliwiło jego niedrogą produkcję. Na początku XX w. wynaleziono metody ciągłej produkcji tafli szklanych. Do połowy XX w. szkło ciągnione było masowo wykorzystywane do szklenia okien oraz drzwi i nadal jest najtańszą metodą wytwarzania szkła płaskiego. Główną wadą szkła ciągnionego jest jego falistość – zniekształcenie powierzchni łagodnymi wgłębieniami i wypukłościami – a co za tym idzie zniekształcenie oglądanego przez szybę obrazu. Z tego względu w dzisiejszych czasach praktycznie zrezygnowano z jego użytkowania. Przełomem w produkcji szkła płaskiego było wynalezienie w roku 1952 w Anglii metody float. Szkło produkowane tą metodą jest prawie idealnie płaskie, nie ma zniekształceń i wad optycznych.  Do teraz jest to najpopularniejsza metoda produkcji.
Wracając do meritum. Wybór odpowiedniej szyby jest początkiem drogi, jaką musimy przejść w kompletowaniu całego okna. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma spełniać. Czy chcemy, aby była czasową barierą utrudniającą włamanie, chroniła nas przed promieniami słońca zabezpieczając przed nadmiernym nagrzewaniem, ma być tylko ozdobą a może spełniała kilka funkcji. Wymieńmy na początek rodzaje szyb, które możemy użyć w stolarce okiennej.SZYBY ZESPOLONE
Szyba zespolona jest to zespół składający się, co najmniej z dwóch szyb oddzielonych elementem dystansowym na całym obwodzie, połączonych ze sobą z zastosowaniem różnych procesów uszczelniania obrzeży, z hermetycznie uszczelnionymi przestrzeniami między szybami, zawierającymi pochłaniacz wilgoci, powietrze lub inne gazy.
RODZAJE SZYB


1. CIEPŁOCHRONNE

JEDNOKOMOROWE składają się z dwóch szyb, z których jedna to szyba typu Thermofloat z tzw. powłoką niskoemisyjną.

DWUKOMOROWE składają się z trzech szyb, z których dwie to szyby typu Thermofloat z tzw. powłoką niskoemisyjną. 

W obu szybach ciepłochronnych cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie minimalizuje przenikanie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. W przestrzeni między szybami znajduje się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła.

2. PRZECIWSŁONECZNE 

ABSORPCYJNE szkło float, płaskie i przezroczyste, przebarwione na kolor niebieski, brązowy, szary lub zielony, stosowane w celu zmniejszenia przenikania do wewnątrz pomieszczeń energii słonecznej, która w okresie letnim nagrzewa pomieszczenia.

REFLEKSYJNE szkło float, płaskie i przezroczyste, przebarwione na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony lub bezbarwne, powlekane tlenkiem metalu celem uzyskania właściwego efektu odbicia, kontrolowania nasłonecznienia pomieszczeń oraz ograniczenia przenikania do nich energii słonecznej, która w okresie letnim nagrzewa pomieszczenia.

SELEKTYWNE szkło float, płaskie i przezroczyste, bezbarwne, wielokrotnie powlekane tlenkami metalu celem uzyskania właściwego efektu odbicia, kontrolowania nasłonecznienia pomieszczeń (wysoki Lt) oraz ograniczenia przenikania do nich energii słonecznej (niski g), jak również zapewnienia wysokiej ciepłochronności (korzystny Ug).

3. BEZPIECZNE

Szyby te zapewniają ochronę przed zranieniem wszędzie gdzie ze względu na warunki użytkowania zachodzi niebezpieczeństwo stłuczenia szyby, a ludzie znajdują się w zasięgu odprysku odłamków szkła (szpitale, szkoły, żłobki, witryny sklepów).

4. OCHRONNE

Szyby o zwiększonej odporności na włamanie i atak stosujemy w przypadku, gdy chcemy chronić dany obiekt z jednoczesnym zachowaniem niezmienionej estetyki elewacji (eliminujemy wówczas kraty, okiennice, rolety).

5. DŹWIĘKOCHŁONNE

Ich zadaniem jest wyciszenie pomieszczeń oraz ich odizolowanie od hałasu zewnętrznego, a nawet uchronienie przed uciążliwym dźwiękiem padającego na szyby deszczu w oknach dachowych.

6. ORNAMENTOWE

Szkło ornamentowe spełnia funkcje dekoracyjną, a przepuszczając światło są jednocześnie nieprzezroczyste. Odpowiedni dobór struktury szkła daje nam możliwość wzmacniania lub osłabiania stopnia przezroczystości.


Na szybach występują także specjalne powłoki między innymi takie jak anti fog czy samoczyszczące.

Dzięki powłoce anti fog unikniemy efektu kondensacji (skraplania) pary wodnej na szybach. Jest to częste zjawisko w dobrze ocieplonych budynkach. Dzieje się to w momencie, gdy pojawiają się dwa elementy: niska temperatura i wysoka względna wilgotność otoczenia. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce w nocy lub o świcie, wiosną i jesienią.
Szkło samoczyszczące dzięki nałożonej powłoce z mineralnego materiału hydrofilowego w wyniku działania wody pozostaje niezabrudzone. Woda padając na szkło powoduje efekt mycia, a następnie szybko odparowuje, nie pozostawiając śladów. 
Gdy wybierzemy szybę pod konkretne funkcje, jakie ma spełniać należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które są decydujące. Wpływają one na ogólną termikę okna. Znajomość tych parametrów jest niezbędna do dokonania trafnego i świadomego wyboru.

·         Współczynnik przenikania ciepła Ug

Im mniejszy współczynnik Ug tym mniejsze straty ciepła przez szybę zespoloną. Przełoży to się na oszczędności w okresie grzewczym. Aby zmniejszyć współczynnik Ug należy zastosować pakiety kilku szybowe (np. 3 czy 4) pokryte powłoką niskoemisyjną z przestrzenią wypełnioną odpowiednim gazem np. argonem czy kryptonem. Istotne jest także stosowanie ciepłych ramek dystansowych między szybami.

·         Współczynnik przepuszczalności światła Lt

Współczynnik Lt mówi o tym, jaka ilość światła słonecznego przedostaje się przez szybę zespoloną do wewnątrz pomieszczenia. Gdy zależy nam na większej ilości światła naturalnego w pomieszczeniu wybierzemy szybę o wyższym współczynniku. Natomiast, gdy chcemy chronić nasze pomieszczenie przed światłem słonecznym zdecydujemy się na szybę o niższym współczynniku.

Około 80% przenikanie światła daje nam szybę standardowo jasną, zmniejszenie przenikania do około 50% powoduje zaciemnienie szyby oraz widoczny jej szarawy odcień.

·         Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (solar factor)

Określa ilość ciepła, przepuszczanego przez szybę. Im jest niższy, tym wyższa ochrona przed słońcem, a więc tym wyższa skuteczność działania szyby przeciwsłonecznej. Jeśli zależy nam, aby szyba generowała więcej ciepła i dogrzewała pomieszczenia współczynnik będzie wyższy.

·         Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw

Współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody (np. okna, ścian, itp.) Rw jest wyrażana w dB (decybel) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza budynkiem. Warto zaznaczyć, że im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody, dzięki czemu mimo zgiełku na dworze w domu jest cicho.

! Zmniejszenie hałasu o 10 dB powoduje zmniejszenie słyszalnego hałasu o połowę.

·         Współczynnik Uw

Współczynnik Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez stolarkę (całe okno nie tylko szybę).
Posiadając wiedzę na temat szyb i współczynników jesteśmy w stanie odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie. Czy szyba ma znaczenie? 


Oczywiście ma. I to niebagatelne. Źle dobrana nie spełni naszych oczekiwań oraz funkcji, jakie miała pełnić stolarka okienna. Jej wybór nie jest prosty jednak jak najbardziej możliwy tak, aby był trafny. Należy pamiętać o swoich potrzebach, zastanowić się, jaki posiadamy układ pomieszczeń. Do tych najbardziej nasłonecznionych użyć szyb z ochroną przeciwsłoneczną, tam gdzie światła jest niewiele dobrać szyby z wyższym współczynnikiem Lt. Gdy zależy nam na zabezpieczeniu naszego mienia wybierzmy szybę ochronną a gdy istnieje duże ryzyko stłuczenia – szybę bezpieczną. 


Liczymy na to, że artykuł pomoże naszym czytelnikom zrozumieć różnicę oraz wybrać takie okno czy drzwi, które spełnią ich oczekiwania. W tekście zawarliśmy główne informacje, które nie wyczerpują tematyki szyb, ponieważ jest mnóstwo ciekawych i innowacyjnych rozwiązań i nie sposób wspomnieć o wszystkich. Dobrym przykładem jest szyba ze zmienną przeziernością – efekt ten widoczny jest na filmie.Tym ciekawym akcentem kończymy artykuł i czekamy na Wasze pytania i komentarze.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz