czwartek, 21 kwietnia 2016

BEZPIECZNE OKNA I DRZWI

Bezpieczeństwo. Brak jego poczucia zdecydowanie obniża komfort naszego życia. Jaki wpływ na poczucie bezpieczeństwa ma stolarka okienna i drzwiowa? Co możemy zrobić, aby chronić nasz dom i rodzinę? Włamania, skaleczenia przez stłuczone szyby, naruszenia prywatności. Zdecydowania można temu zapobiec.

Jednym z najczęściej z wybieranych punktów dostępu przez złodziei są okna oraz drzwi. Czyżby to były najsłabsze miejsca, przez które niepowołane osoby mogą uzyskać dostęp do naszych domów i firm? Tak się niestety zdarza. Jednak nie jesteśmy bezbronni i jest mnóstwo rozwiązań, które mogą uniemożliwić lub zdecydowanie opóźnić włamanie.

Zwykłe okna czy drzwi zakupione np. w marketach nie oferują praktycznie żadnych zabezpieczeń. Wyważenie tego typu produktów trwa dosłownie chwilę i nie stanowi skutecznej bariery między naszym dorobkiem życia a złodziejem. Warto zastanowić się czy oszczędność na stolarce okiennej i drzwiowej jest opłacalna. Wartość gromadzonych przez lata przedmiotów czy kosztowności potrafi być okazała. Zabezpieczenie ich samym systemem alarmowym zdecydowanie nie wystarcza. Co możemy zrobić żeby wyrównać szanse? Wybrać okna i drzwi spełniające standardy zabezpieczeń, które skutecznie zniechęcą niepowołanych gości oraz będą bezpieczne dla domowników.

Najczęściej spotykanym standardem używanym w domach jednorodzinnych jest klasa RC2, czyli wzmocniona. Okna klasyfikuje się zgodnie z normą PN-EN 1627:2011 na sześć klas odporności na włamanie – od RC1N do RC6.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru okien i drzwi spełniających standardy antywłamaniowe?

Po pierwsze na solidną wykonaną z najlepszej jakości materiałów ramę.

Po drugie na okucia. Rama okienna musi być wyposażona w okucia, w których użyte czopy nie są obłe, lecz zakończone tzw. grzybkiem. Dlaczego jest to takie istotne? Odpowiedź jest dosyć prosta. Podczas próby podważenia skrzydła okiennego np. łomem zwykły czop ślizga się i nic go nie blokuje. Czopy utrudniające włamanie łączą się z zaczepami antywyważeniowymi, przez co podczas próby podważenia skrzydła jest ono lepiej zespolone z ramą okienną. Skutkuje to tym, iż czas, jaki włamywacz musi poświęcić na siłowe otwarcie okna jest dla niego zbyt długi i nieopłacalny gdyż grozi wykryciem. Hałas generowany podczas wyważania okna z okuciem antywłamaniowym jest nieporównywalnie bardziej doniosły niż okucia zwykłego. Daje to szansę na reakcję np. sąsiadów, którzy usłyszą podejrzane dźwięki.


Im więcej zabezpieczeń w ramie, tym lepiej. Ich liczba powinna zależeć od wielkości okna.
Kolejnym elementem okucia antywłamaniowego jest także klamka zamykana na kluczyk czy przycisk oraz rozetka uniemożliwiająca jej przewiercenie. Klamka wyposażona w kluczyk będzie także dobrym zabezpieczeniem przed wyjściem lub wypadnięciem dzieci na zewnątrz budynku. Dzieci często bez zastanowienia otwierają okna, co może nieść przykre konsekwencje. Okno zabezpieczone klamką lub przyciskiem zdecydowanie im to utrudni.Gdy nasze okno posiada już solidną ramę i odpowiednie okucia kolejnym elementem będzie pakiet szybowy klasy P4 z czterema warstwami folii utrudniającymi jej rozbicie. Szyby ze szkłem laminowanym podczas uderzenia nie kruszą się, lecz tworzy się na nich tzw. pajęczyna. Zwiększają one także bezpieczeństwo domowników w momencie pęknięcia szyby. Brak pojedynczych szkieł rozsypujących się po pomieszczeniu skutecznie ochroni przed skaleczeniami czy poważniejszymi ranami.Okna możemy wyposażyć także w czujniki otwarcia okna połączone z systemem alarmowym. Gdy nastąpi rozwarcie ramy ze skrzydłem czujnik prześle sygnał do centrali alarmowej a ta zareaguje w odpowiedni sposób.

Dobrym przykładem skutecznego działania okna z okuciem utrudniającym włamanie był przypadek jednego z Klientów firmy BERTRAND. Mimo użycia podstawowych narzędzi włamywacze zostali skutecznie zniechęceni i nie dostali się do wnętrza budynku. Na zdjęciach widać uszkodzenia, jakie poczynili. Właściciele domu podkreślili, że najważniejsze, iż uniknęli kradzieży wartościowych przedmiotów oraz poczucia, że niepowołane osoby nie weszły do ich domu. Ich poczucie bezpieczeństwa pozostało nienaruszone, co jest wartością samą w sobie.Co jest istotne, aby wizytówka naszego domu, czyli drzwi były bezpieczne?

Drzwi utrudniające włamanie podobnie jak okna mogą stanowić barierę, która zniechęci włamywaczy. Istotne jest to, że gdy decydujemy się na solidne okna drzwi muszą być takie same. Zawsze eliminujemy wszystkie słabe punkty. Pozostawiając jeden tylko stracimy pieniądze.

Oprócz solidnej konstrukcji z dobrej jakości materiałów - co jest podstawą, drzwi należy wyposażyć w zamki oraz wkładki. Przeciętny użytkownik często myli zamki z wkładkami. Są to przeważnie dwa niezależne, choć ściśle współpracujące elementy. Zamki zainstalowane w drzwiach przeciwdziałają atakom siłowym (próbom wyważenia), zaś wkładki mają umożliwić uprawnionym użytkownikom odblokowanie zamków. W drzwiach zewnętrznych firmy BERTRAND stosowane są wkładki odporne na rozwiercenie. Jest to jedna z najpopularniejszych metod używana przez włamywaczy.
Stosowane są także bolce antywłamaniowe lub odpowiednia konstrukcja połączenia skrzydła z ościeżnicą – wręg antywyważeniowy.Analogicznie jak w oknach stosuje się kontaktrony połączone z systemem alarmowym.

Poczucie bezpieczeństwa może być także naruszone poprzez utratę prywatności. W jej zachowaniu pomogą np. rolety czy też żaluzje. Sprawdzą się w domach oraz w firmach. W biurowcach pomogą oddzielić np. przeszkloną salę konferencyjną i zachować tajność narad.Ciekawostką technologiczną opisywaną już wcześniej na BERTRAND Blog Ekspert jest szyba ze zmienną przeziernością, która zapewnia prywatność po naciśnięciu jednego przycisku. Film z prezentacji jest dostępny na kanale YouTube BERTRAND.

Bezpieczeństwo rodziny, domu czy firmy jest niezmiernie ważne. Wystarczy wykorzystać dostępne możliwości aby nie dać szansy nieszczęśliwym wypadkom czy kradzieżom. Kilka dodatkowych zabezpieczeń pozwoli na spokojny wyjazd na urlop czy uchronienie najbliższych przed wypadkiem.

Jeśli jakiekolwiek pytania pozostały bez odpowiedzi zachęcamy do zadawania ich w komentarzach.
Tematyka bezpieczeństwa w stolarce okiennej i drzwiowej jest na tyle szeroka że pozwala nam liczyć na ciekawą dyskusję.1 komentarz:

  1. Główną zapora dla różnej maści złodziei powinny być drzwi. To one dają nam największe uczucie bezpieczeństwa. Wielu pewnie myśli, że takie drzwi kosztują astronomiczne kwoty, wystarczy jednak wejść na https://techdrzwi.pl/ aby się przekonać, że solidne drzwi moga kosztowac jak najbardziej w granicach rozsądku.

    OdpowiedzUsuń